Jako jedna z nielicznych kancelarii adwokackich
ADWOKAT MAGDALENA ROBASZYŃSKA
specjalizuje się
we wszystkich aspektach prawnych
związanych z utratą prawa jazdy.
UWAGA: W dniu 13 grudnia 2022 r. Trybunał Konstytucyjny wydał przełomowy dla kierowców wyrok, w którym stwierdził, że pozbawianie kierowców prawa jazdy na okres 3 miesięcy w związku z przekroczeniem 50 km/h w terenie zabudowanym na podstawie uzyskanej informacji od policji jest niezgodne z Konstytucją RP – również i w tym zakresie jesteśmy jedną z pierwszych kancelarii, które w imieniu Klientów złożyły wnioski do starostw oraz pisma do sądów.
Więcej informacji w zakładkach:
1. AKTUALNOŚCI
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 13.12.2022 r. w sprawie zatrzymania prawa jazdy za przekroczenie 50 km/h w terenie zabudowanym
2. BLOG
Czy zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące w kontekście wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13.12.2022 r. jest nielegalne?
Doradzamy klientom w następujących rodzajach spraw:
ADMINISTRACYJNA DECYZJA STAROSTY
- DECYZJA O COFNIĘCIU UPRAWNIEŃ
Jeśli otrzymałeś/aś decyzję właściwego starosty, w której cofnięto Ci uprawnienia do kierowania pojazdami, warto wykorzystać ścieżkę administracyjną, która pozwoli na ich przywrócenie. - DECYZJA O ZATRZYMANIU PRAWA JAZDY
Starosta może wydać decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy, która ma inny charakter prawny niż opisana powyżej i najczęściej wiąże się z przekroczeniem prędkości o 50km/h w terenie zabudowanym. Od takiej decyzji można się odwołać do organu II instancji, a następnie złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W takich sytuacjach można domagać się zwrotu prawa jazdy.
ORZECZENIE SĄDU KARNEGO
- Miałeś wypadek drogowy?
- Jechałeś pod wpływem alkoholu?
- Prowadziłeś pojazd bez uprawnień?
- Masz orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów i chciałbyś go skrócić?
To najczęstsze problemy, z którymi zwracają się do nasi Klienci. Działania, które podejmujemy mają na celu maksymalną minimalizację ujemnych skutków niefortunnych zdarzeń, w których znaleźli się nasi Klienci.
Po zatrzymaniu prawa jazdy bądź po odebraniu decyzji administracyjnej warto skontaktować się z adwokatem, który zależnie od przyczyny zatrzymania dokumentu doradzi jaką taktykę należy obrać, a także przygotuje odpowiednie pisma. Pamiętaj, że w tych sprawach adwokat musi działać szybko (w ciągu 7 dni od otrzymania postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy należy złożyć zażalenie, zaś w terminie 14 dni od odebrania decyzji administracyjnej można odwołać się do organu administracyjnego II instancji – najczęściej do Samorządowego Kolegium Odwoławczego). Nie warto działać samemu, bo nieprawidłowo poprowadzona sprawa, nieprofesjonalnie napisane zażalenie, odwołanie bądź skarga mogą spowodować negatywne konsekwencje, które Ty jak i Twoja Rodzina będziecie jeszcze długo odczuwać.
Chcesz się dowiedzieć więcej?
Skontaktuj się z nami: